קרינה מרשת חשמל (ELF)

מהם שדות אלקטרומגנטיים בתדר הרשת
כל התקן הזורם בו זרם חשמלי בתדר הרשת (50-60 Hz) ובכלל זה כבלי חשמל,שנאים, ארונות חשמל ומכשירי חשמל ביתיים, יוצר סביבו שדות חשמליים ומגנטיים. שדות אלו הנם שדות כוח הפועלים על מטענים חשמליים הנמצאים במנוחה או בתנועה.
 כיצד הם נמדדים
השדות החשמליים והמגנטיים בלתי תלויים אחד בשני ונמדדים בנפרד. השדות החשמליים נמדדים ביחידות של V/m ואילו יחידות המדידה של השדות המגנטיים הם טסלה(Tesla)  או גאוס (Gauss)
 איך הם משפיעים עלינו

שדה חשמלי חיצוני, החודר לגוף האדם, מונחת על ידו בשבעה עד שמונה סדרי גודל (פי 10-100 מליון). תכונה זו מאפשרת לנו להיחשף לשדות חשמליים חזקים (עשרות אלפיV/m ) מבלי שייגרם לנו נזק בלתי הפיך. 
שדה מגנטי חיצוני אינו נבלע בגוף אך במהלך חשיפות אקוטיות לעוצמות גבוהות (מעל 1 גאוס) ניתן יהיה להבחין בעיקר בהשפעה על מערכת העצבים ובפעילות החשמלית של הלב. מחקרים אפידמיולוגיים שנעשו בארה"ב הצביעו על קשר אפשרי בין חשיפה לשדות מגנטיים הנוצרים סביב כבלי מתח גבוה לבין שכיחות מקרי סרטן הדם אצל ילדים. תוצאות מחקרים אלו הביאו את הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן (IARC), לסווג את השדות המגנטיים בתדר הרשת כגורם אפשרי לסרטן אצל בני אדם, אחרי קבוצת החומרים המסרטנים בודאות וקבוצת החומרים שקרוב לודאי גורמים לסרטן. יש לציין כי באותה קבוצת סווג, אליה שויכו השדות המגנטיים, מצוי גם הקפה שאנו שותים. נכון להיום אין הוכחות להשפעה בריאותית מזיקה מחשיפה לשדות מגנטיים בתדר הרשת על יתרת האוכלוסייה.

 מה צריך האזרח לעשות בנדון

המקורות העיקריים לשדות מגנטיים חזקים בסביבת מגורים הם כבלי מתח גבוה, שנאים וארונות חשמל. יש לאתר מקורות אלו ובמידה והם סמוכים למקום המגורים מומלץ לבצע מדידה של השדה המגנטי לשם השוואה עם התקנים המחייבים והמומלצים. על פי תוצאות המדידה מחליטים לגבי אופן פתרון הבעיה.

 

 

. רח´ שחר 4 ירושלים 96263 .טל.  02-6513731. פקס: 1-532-6513731 .דוא"ל:   yitzhak@gal-ion.co.il

דף הבית מי אנחנו קרינה מאנטנות סלולאריות קרינה מרשת חשמל מדידות קרינה אלקטרומגנטיות ראדון צור קשר English